Dentální hygiena
Už jste někdy tento pojem slyšeli?
Jedná se o vzdělávací, preventivní a léčebnou péči o zdraví Vašich dásní a zubů. Tento komplex úkonů, prováděný dentální hygienistkou, významně přispívá k prevenci vzniku zubního kazu a parodontózy.
Jak taková péče probíhá?
V průběhu vstupního vyšetření Vám zubní lékař nebo dentální hygienistka provede vyšetření parodontu. Při něm používá kalibrovanou sondu, kterou měří hloubku prostoru mezi dásní a zubem - tzv. kapsu (chobot). Současně sleduje, zda dásně na dotek sondou krvácejí, či nikoliv, a zda je přítomen zubní kámen. Toto vyšetření hodnotí skutečný stav Vašich dásní a parodontu i úroveň Vaší ústní hygieny. Podle výsledku je stanoven individuální plán léčebně-preventivní péče. Jeho cílem je vyléčení zánětu Vašich dásní a zpomalení až zástava postupu Vaší parodontózy.
Jaké zákroky dentální hygienistka provádí?
Pokud Vaše dásně nekrvácejí a choboty nejsou hlubší než 2 mm, hygienistka provede čištění zubního plaku a kamene nad dásní ručním nástrojem (kyretou) či ultrazvukem. Současně odstraní všechny nežádoucí povrchové pigmentace kalíškem nebo pískovačem (air-flow). Závěrem Vás provede správnou technikou čištění zubů a k tomu potřebnými pomůckami. Pravidelná návštěva - jednou za šest měsíců - trvá 60 minut.
Jsou-li Vaše dásně zanícené, krvácejí, a kapsy (choboty) jsou hlubší 3 a více mm, jedná se již o postižení parodontózou (odborně: parodontitidou). Současně může být přítomna i viklavost zubů a odhalené krčky. V tomto stádiu se v hlubokých kapsách (chobotech) hromadí zubní plak a kámen, které nelze odstranit pouhou domácí péčí. Plak zůstává ukryt hluboko v kapse, podporuje její další prohlubování a zhoršení viklavosti daného zubu. Péče, náležející k tomuto stádiu, spočívá v odstranění plaku a kamene z hloubky chobotů a ohlazení povrchu postižených kořenů (tzv. subgingivální scaling, kyretáže a root planing). Tento proces je časově náročnější, provádí se po úsecích chrupu a zpravidla vyžaduje několik hodinových návštěv.